Novinky

27.10.2021 Podzimní prázdniny

Vážení rodiče, oznamujeme Vám, že v souladu s organizačním řádem SVČ Vratimov, z důvodu podzimních prázdnin – středa, pátek 27. - 29. října 2021, včetně čtvrtku 28. října – státní svátek, nebudou probíhat kroužky.

01.09.2021 Nabídka kroužků na šk. rok 2021/2022

Od 1. září od 8 hodin bylo spuštěno přihlašování na nový školní rok. Koukněte na naši bohatou nabídku kroužků.

Dobrovolníkem v Evropě

03.02.2021 Středisko volného času Vratimov má akreditaci pro vysílání dobrovolníků a stážistů do zahraničí v programu Evropské komise nazvaném Evropský sbor solidarity (European Solidarity Corps). Osoby od 18 do 30 let mohou strávit až 12 měsíců ve vybrané organizaci, učit se jazyk a sbírat profesní i životní zkušenosti. Náklady na cestu a pobyt jsou hrazeny z grantu EU, dobrovolník dostává za svou službu kapesné.

Takového programu se ve školním roce 2019/2020 zúčastnila i Barča V. Přečtěte si její článek.

!!! ACHTUNG ACHTUNG !!!

Příběh Heidi, děvčátka z hor
Řeknu vám, že jet dobrovolničit do Rakouska byla jedna z nejlepších věcí, co se mi kdy stala. Tak nějak mimochodem, jak už se mi to v životě stává, přede mnou stála příležitost strávit školní rok v tyrolských Alpách. A já se jí rozhodla říct ANO, pojedu do země, jejíž jazyk vůbec neovládám a vystavím se dobrovolně bandě 16 teenagerů v rozkošném Montessori domečku obklopeném vysokými horami. Ani ve snu by mě tehdy nenapadlo, co všechno tam zažiju a jak moc mě to změní. Zdá se mi až neuvěřitelné, jak všechna naše rozhodnutí určují směr, kterým pluje koráb Náš život.
Město Telfs, ležící nedaleko Innsbrucku, je sice od moře na hony vzdálené, ale zato ze všech stran obklopené majestátními kopci. Právě tam jsem během svých dlouhých procházek přišla na spoustu důležitých věcí o sobě i o světě. Došlo mi, že mám svůj život plně ve svých rukou a pokud se mi na něm něco nelíbí, jsem já ta nejpovolanější osoba, která to může změnit. Přestala jsem fňukat, že nedostávám to, co chci, protože jsem dostala to, co jsem potřebovala. Sním a sním vysoko 'cos ain't no mountain high enough. Celkově se mi podařilo přiblížit se poznání kdo jsem, v co věřím a kam směřuju. Jestli jsem se někdy bála být sama sebou, tak teď už ani náhodou. I když se moje chování může lidem zdát možná výstřední, zvláštní nebo dětinské, co je na tom? Proč bychom se nemohli občas vymykat zaběhlým společenským normám? Vždyť v rozmanitosti je krása a život je příliš krátký na to, abychom byli pořád jenom vážní.

Na nic z toho bych ale nepřišla sama. Nejlepšími učiteli mi v Rakousku byli lidé, se kterými jsem mohla svou zkušenost sdílet. A to i navzdory překážkám, které před nás postavila pandemie. Nebo právě díky nim. Ať už to byla moje pubertální miminka, inspirativní pedagogové, nebo další odvážní dobrovolníci v čele s mojí milovanou spolubojovnicí Zitou.

Děkuji ti, Rakousko, naučilo jsi mě, co je důležité a co ne, že všechno má svůj čas i místo, jak být trpělivá. Naučilo jsi mě trochu němčiny, hodně empatie a ukázalo mi všechna ta nádherná místa. Tyrolsko zbožňuju se vším všudy a rozhodně se tam budu vracet. Nicméně, i když se cítím jako kus horského vybavení, tak už teď vím, že patřím tam, kde jsou moji lidi.
 
Barčiny zážitky si můžete přečíst také na blogu, který si během pobytu v zahraniční vedla.

Pro více informací o stážích a dobrovolnické službě v zahraničí můžete kontaktovat projektovou manažerku Lenku Havrdovou (l.havrdova@svcvratimov.cz).